A jednak! Silniki elektryczne przegrają ze spalinowymi? Nowa droga ekologicznych napędów

27 cze 2020
419 311 wyświetleń

Film się spodobał? ► Łapka w górę i subskrypcja!
Współpraca / Cooperation ► povagowani@gmail.com
Koszulki i inne oficjalne gadżety ► povagowani.pl/sklep
Playlista:
• Asi-C - Drop the bass
• Rex banner - Goals
• Ynke - Get out
• Fassounds - Be yourself
------------------------------
Patronite ▸ patronite.pl/povagowani
FB ▸ facebook.com/povagowani/
Instagram ▸ instagram.com/povagowani/
------------------------------
This video is fair use under copyright law because it is transformative in nature, uses no more of the original than necessary and has no negative effect on the market for the original work.
------------------------------
All music under Creative Commons - Attribution 3.0 Unported - CC BY 3.0
------------------------------

Komentarze
 • Żadna technologia Niemcy juz w 1936 robili paliwo z węgla ,dzis to tylko rozwijanie tej technologii ,to tak jak z silnikem spalinowym technologia ta sama tylko rozwijana .Bo zasada ta sama !.

  Zbigniew GruzlinskiZbigniew GruzlinskiDzień temu
 • Oby tak było. Bo jeśli będzie koniec aut spalinowych. To stracę pracę.

  FENDIFENDIDzień temu
 • wlewam do zbiornika bimberek tatusia i moge jezdzic-, wleje Johnnie Walker(a) -, nielzja, nie pajedjosz

  Life isHard it's harder if you're stupid.JohnWayneLife isHard it's harder if you're stupid.JohnWayne2 dni temu
 • Nie, prawda nie leży po środku ale leży tam gdzie leży. Czy prawda zgwałconej i gwałciciela leży po środku? No właśnie. Zmiany klimatu miały miejsce nawet gdy nie było przemysłu, nie było ludzi. Główne gazy cieplarniane to para wodna i metan.

  Dionizy FajerkaDionizy Fajerka4 dni temu
 • to jak ze szczepionkami - jak zainwestowali to pandemia musi być póki nie bedzie zwrotu z inwestycji . Albo jak z wirusami - muszą być żeby antywirusy miały z czego żyć

  kanalkanal4 dni temu
 • Hasło "podwójnie szkodliwa" rzucone i zostawione. Uwielbiam takie podejście. W głowach pozostaje bez wyjaśnienia a mity o elektrykach krążą po sieci i w świadomości.

  Bartosz KielarBartosz Kielar7 dni temu
 • Zapomniałeś o fabryce benzyny syntetycznej w Policach jednej z największych w tamtym okresie produkowała 15% całego zapotrzebowania rzeszy na paliwo w czasie wojny.

  OZU363OZU3637 dni temu
 • plworld.info/show/hmN9jpeXn5bTZaQ/wideo.html

  Adas 54Adas 549 dni temu
 • Amen.

  Pingvin PingvinPingvin Pingvin9 dni temu
 • ale tu bilans mocy się nie zgadza. produkcja e paliwa pochłania energię elektryczną plus koszty i materiały do produkcji biopaliwa. nie opłacalne. lepiej ładować tą energią elektryki bezpośrednio. ale tu straty są też chociaż innego rodzaju np przesyłowe. no i coś tam podczas procesu ładowania i rozładowania, no i na wożenie ze sobą ciężkiego zestawu baterii. alę myślę że niedługo zostaną opracowane rewolucyjne systemy magazynowania energii. trzeba też pamiętać o samych stratach silników spalinowych bo przecież są ogromne co w silnikach elektrycznych jest zminimalizowane

  Cezary PsiukCezary Psiuk11 dni temu
 • Bzdura w Wałbrzychu nie było fabryki syntetycznej benzyny. To mit.

  p pp p12 dni temu
 • Jeżeli ktoś wymyśli baterie słoneczne tak sprawne że niewielka ilość światła w pochmurny dzień zdoła załadować niezniszczalne akumulatory ( wieczne nie wymienne i ekologiczne ) które pozwolą na ciągłą jazdę do następnego świtu i bez zatrzymywania się naładowania akumulatorów : to era pojazdów elektrycznych nastąpi i pozostanie - co raczej jest niemożliwe.

  x,x x,xx,x x,x12 dni temu
  • @-David - Moja myśl dotyczyła jakości i trwałości baterii ( akumulatorów) bo wymiana ich na nowe to niecałe dwa lata ( a co ze starymi będzie jak z plastikowymi butelkami po napojach ) a po za tym : czas ładowania - kilka godzin - miejsce ładowania , kolejka do stacji ładującej : następne kilka godzin , zasięg ????? jednym słowem ( wielka pomyłka ) Więc uważam auta elektryczne za straszne g--wno!!!!

   x,x x,xx,x x,x5 dni temu
  • @x,x x,x to za darmo nie tyczy się twojej wypowiedzi. Bardziej miałem na myśli osoby które myślą że samochód elektryczny to taki w którym nie płaci i nigdy płacić się nie będzie za "jazdę".

   -David --David -7 dni temu
  • @-David - A gdzie powyżej jest napisane "za darmo " !!!

   x,x x,xx,x x,x7 dni temu
  • Nikt nigdy nie zrobi niezniszczalnego samochodu, który się nie psuje i jeszcze jeździ "za darmo".

   -David --David -7 dni temu
 • Jeśli nie jesteś kompetentny to dlaczego nie powiesz, że naukowcy są zgodni co do przyczyn globalnego ocieplenia tylko sugerujesz, że nie wiesz kto ma rację, makabra I ta ludowa mądrość, że prawda zawsze leży po środku, jprld

  Wojciech ParolWojciech Parol13 dni temu
 • Uważam że przyszlość t o ogniwo paliwowe plus slniki elektryczne

  Zbigniew P.Zbigniew P.14 dni temu
 • jak czerwoni bracia wprowadzą zielony ład to na zakupy pojadę na taczce prowadzoną przez moją królewnę natomiast kurs powrotny to ja będę prowadził i damy radę

  Jacek GajdzikJacek Gajdzik14 dni temu
 • I tu się z tobą zgadzam prąd z węgla bateria nie przeżyje samochodu jest droższy utylizacja kosztuje mały zasięg większy ciężar samochodu i w sumie wytwoży tyle samo dwutlenku węgla co samochód spalinowy tylko w innym czasie nie wyobrażam sobie jechać na wakacje z przerwą kilkunastu godzin na ładowanie bateri a w delegacje musiał bym wyjechać ze trzy dni wcześniej paranoja

  AZAZA0009990AZAZA000999015 dni temu
 • Najważniejsza stała równania jest taka by zrobiły odpowiednie kraje 😏 Ekologia jest tylko elementem zaciemniającym ogólny obraz. pzdr

  shurbansshurbans16 dni temu
 • E paliwa. Dobry żart. Teraz jest era samochodów elektrycznych a w przyszłości wodorowych. Samochody z silnikami na diesla i benzynę to już przeszłość. Jak opracują wydajniejsze baterie to też opracują lepsze sposoby utylizacji baterii albo ich przekształcenia na coś innego.

  czerwony sztormczerwony sztorm16 dni temu
  • Hehe pewnie XD

   -David --David -7 dni temu
 • Super materiał 😉 Dzięki

  Bullet BulletBullet Bullet18 dni temu
 • Ten... Spalając węgiel uzyskujemy to samo - produkujemy tylko tyle CO2, ile wcześniej pochłonęły rośliny, które z czasem stały się węglem. Ilość CO2 na planecie się nie zmienia, tylko zmienia (na jakiś czas i co jakiś czas) swoją formę.

  Vmax guyVmax guy18 dni temu
 • Dałeś mi nadzieję

  Pav WPav W18 dni temu
 • po chuj? szybko bo co?

  Tomek CzeresniakTomek Czeresniak18 dni temu
 • Dla bezpieczeństwa światowego najważniejsze jest ewolucyjne przejście do jakiejkolwiek innej technologii, bo gdyby dzisiaj gwałtownie nastąpiła ta rewolucja, byłby to armagedon ekonomiczny większy, niż kurczenie się zasobów złóż energonośnych. Dzisiaj mamy stabilizację ekonomiczną tylko dlatego, że kraje arabskie, i nie tylko, mają z czego żyć na swych pustyniach. Parcie uchodźców na kraje, które wyeliminowały je z rynku, byłoby katastrofalne dla cywilizacji.

  Jan JankowskiJan Jankowski18 dni temu
 • A ja jednym ,prywatnej konstrukcji sprzęgłem obniżyłem spalanie samochodu ważącego około 1,4 tony o 1,5 do 2 litrów benzyny na 100 km . I co , a no nic , mam przeciwników od Grenlandii , aż po Canberrę . To sprzęgło jest w moim logo i --plworld.info/show/iqp8ja-3kGXTdpM/wideo.html .Potwierdzone na około 350000 km .przez 5 moich samochodów z takim napędem .

  Karol SikoraKarol Sikora19 dni temu
 • Hmm trzeba chyba też pomyśleć o tym że oprócz e-paliw silniki takie pracowałyby nadal na smarowaniu olejowym, przy uszkodzeniu bądź zużyciu eksploatacyjnym taki silnik nadal będzie spalał ten olej w dodatku jakoś ten zużyty olej trzeba utylizować... a do tego niestety ale wiele osób podchodzi lekceważąco i wylewa gdzie bądź byle się pozbyć problemu

  John SpartanJohn Spartan19 dni temu
 • Wolę brzmienie vki niż swist elektryka ale nie da się ukryć że elektryczne silniki goruja osiągami jeśli chodzi o moc i moment nad spalinowym. Problem dalej leży tylko po stronie zasilania. Niedawno oglądałem lokomotywe na kołach. Gość buduje małego drogowego dragstera 2 silniki elektryczne z dyferencjali na osie i spalinowy silnik z generator em wspomagany pakietem olbrzymich kondensatorów. Wiadomo straty będzie miał na generatorze ale przeniesienie mocy i moment będzie świetne. Do tego silnik z generator em niby ważący sporo bo około 700kg jest potrzebny jako balast. Żebym nie sklamal ale ten pocisk w całości ma ważyć Maks 1400kg i mieć od400koni w górę w szczycie a ciągle chyba200 koni. Ten szczyt maja właśnie zapewnić kondensatory. No ogółem gościowi nikt nie powiedział że się nie da więc zbudował 😉 Gdyby tylko to o czym n. Tesla mówił było osiągalne i istniał generator na tyle sprawny i wydajny by był montowany w aucie by na bierzaco wytwarzać energię sprawa była by prosta.

  olo olewskiolo olewski20 dni temu
 • Nie, nie, nie. Podstawowym źródłem napędu będzie silnik elektryczny ( sprawność, prostota konstrukcji, zużycie surowców, niezawodność jest po jego stronie). Jedyny obecny problem to magazynowanie energii, ale to zupełnie inna sprawa. Silniki spalinowe coś jak dzisiaj lampy elektronowe w wzmacniaczach - będzie grupa ludzi która będzie je kochać i dla nich będą małe krótkie i drogie serie. Już męczą mnie te gdybania.

  Brygada RrBrygada Rr21 dzień temu
 • A ja myślę, że te ekologiczne paliwa to będzie trochę tak jak koszulka Auera która na trochę uratowała lampy gazowe jak wchodziła żarówka elektryczna. Silnik elektryczny ma znacznie więcej zalet od spalinowego a nowe pokolenie nie będzie patrzyło jak spalinowy "dobrze brzmi" ;)

  Michał MichałMichał Michał26 dni temu
 • Silnik elektryczny - sprawność ponad 90% .Spalinowy najlepszy około 40%. Tego nic nie pobije i szkoda dyskusji na ten temat. A pośrodku prawda leży tylko poza matematyką i fizyką.

  Piotr SkrzyniarzPiotr Skrzyniarz26 dni temu
  • Tak szczerze to każdy ma daleko w...😀 sprawność danego silnika XD Swoją drogą to dawniej amerykańska firma wymyśliła urządzenie które sprawiało że samochód palił 2-2,5 litra na 100 przy normalnej jeździe, ale wiadomo jak to jest liczą się pieniądze a więc któryś koncern firmę kupił i o pomyśle wszyscy zapomnieli. Mówię o tym "pomyśle" dlatego że większość ludzi by wolała żeby ich samochód palił 2 litry/100 niż żeby palił 8 i miał sprawność 90%

   -David --David -16 dni temu
 • Ogólnie zacząłbym się przyglądać stosunkowi wydajności do masy. To może akurat nakreślić nam zwyciężce. Myślę, że finalnie jednak wygra wygoda i możliwość kontroli, tego co "zyje na drodze". Aktualnym mechanizmem korekcji dostepnych na drogach pojazdów jest korozja, pomimo istnienia powłok silikonowych i technologii cynkowania. Mam jednak nieodparte wrażenie, że wygrają samochody hybrydowe wykorzystujące technologię grafenu i silników o zmienych cyklach, bo to super fajnie brzmi. (coś w rodzaju 5-suw, gdzie cylindry zamieniają się pracą z sprężarką, a ich tryb pracy jest w wyższej temperaturze niż znane nam teraz 90 stopni - tuleje cylindrów pokrywane palzmowo powłokami). (Jestem fizykiem, ale tylko spekuluję).

  kujawamasterkujawamaster26 dni temu
 • Wierzę w Feniksa. Oby się udało jak najszybciej :)) Moim zdaniem hybryda jest najlepsza, więc super by było jeździć samochodem z silnikiem spalinowym na e-benzynie z pięknym dźwiękiem i doładować tę instalację w silniki elektryczne, zapewniające szybkie przyspieszenie i odzyskanie energii na hamowaniach. (:

  Nazar GoncharenkoNazar Goncharenko27 dni temu
 • Autor jest moze fanem motoryzacji, ale o elejtryce wie malo, bo np Niemcy maja nadwyzje energii...

  stefanstefan27 dni temu
 • Silnik spalinowy na epaliwo nadal będzie miał sprawność na poziomie ok 30-40%, także zużycie Energi do stworzenia paliwa + później wykorzystanie 30-40% procent z tego średnio się kalkuluje.

  piroqupiroqu27 dni temu
 • Prawda leży tam gdzie ktos ulokował duże pieniądze i kto posiada media aby sterować opinią publiczną

  Adam TAdam T27 dni temu
 • lipa

  OnieznajomyOnieznajomy29 dni temu
 • I teraz byś chodził bez ręki. A prawda, nie leży po środku. To tylko takie powiedzenie. Nie traktuj tego dosłownie 👍

  aristo666aristo666Miesiąc temu
 • A poza tym myślę że Tesla rozjebał by to wszystko w dwie sekundy :)

  Kamil KrzypkowskiKamil KrzypkowskiMiesiąc temu
 • Czyli to znak, jeżeli niemieckie tygrysy paliły 530 litrów na 110 km- a ropa się kończy, a nie wynaleziono chyba innego lepszego paliwa dla czołgów chyba) to prawdopodobnie nie będzie już takiej wojny :) (chyba) :)))

  Kamil KrzypkowskiKamil KrzypkowskiMiesiąc temu
 • Prawda lezy tam gdzie lezy,,a nie posierodku, Prawda nie jest kompromisem, jest po prostu prawda. Prawdy sie szuka a nie przeglosowuje

  Zbynio FrankZbynio FrankMiesiąc temu
 • KOSZRY ------------------------ nie ma mozliwosci pokonania II prawa termodynamiki

  Gimauari Ch.Gimauari Ch.Miesiąc temu
 • Witam. Prędzej czy później pojazdy elektryczne przejdą do lamusa, raz za sprawą problemu utylizacji akumulatorów i dwa za sprawą nieudanych w sprowadzenie na szeroką skalę baterii i akumulatorów bakteriologicznych (obecna pandemia koronawirusa praktycznie zatrzymała a wręcz przyśpieszyła w tym kierunku zastopowanie tego rodzaju pozyskiwania energii) oraz trzy, korporatyści zainwestowali za dużo pieniędzy w interes elektrycznych pojazdów utrudniając rozwój i dystrybucję pojazdów wodorowych (jeszcze znane z lat pięćdziesiątych ub. wieku w USA gdzie dwóch naukowców i wynalazca w liczbie 2 osób z pewnością nieprzypadkowo zamordowano przez zlecenie od kartelu OPEC). Przyszłość pojazdów to wodór i e-paliwo przedstawione w materiale oraz w znacznie mniejszym stopniu na wodę w kontekście pozyskania energii z ruchów wiązań cząsteczek wodoru (na razie ma powodzenie tylko w warunkach laboratoryjnych co jest tajemnicą poliszynela iż trzem badaczom dwukrotnie próbowano pozbawić życia...). Wesołych świąt.

  alben albusalben albusMiesiąc temu
 • Finowie już paręnaście lat temu opracowali ekologiczny olej napędowy z odpadów produkcji papieru. Tak więc, czytajmy książki zamiast ebooków! Może jakiś odcinek na ten temat?

  Pedro DonPedro DonMiesiąc temu
 • niezła alternatywa, oby nie po chińsku...jak Elon zostanie tu strategicznym to znak że już zarobił, a jak się łupki wyczerpią to nawet Gipson wie jak świńskie gówno w metan zamienić ;)

  Artur AdamskiArtur AdamskiMiesiąc temu
 • E-benzyna to nic innego, jak kolejny chwyt marketingowy. Szkoda, że dałeś się nabrać. Izooktan od dawna istnieje do porównywania liczby oktanowej benzyny w laboratoriach. To nie jest najbardziej ekologiczne paliwo, tylko ma najlepsze właściwości spalania, dlatego jest uznawane za wzorzec. Podczas spalania jednak węgiel ze szkieletu paliwa przechodzi do atmosfery w postaci CO2 lub CO. Najbardziej ekologiczny pod tym względem jest wodór, a następnie, metan, etan, propan, butan, pentan.. Izooktan. Czym dalej idziemy, tym więcej węgla znajduje się w paliwie, a co za tym idzie - więcej przechodzi do atmosfery

  Konrad BalonKonrad BalonMiesiąc temu
 • spirytus ale nie bo jeszcze sam go wyprodukuje a nie kupie

  Andrzej BieniekAndrzej BieniekMiesiąc temu
 • Nie wyobrażam sobie elektryków jako główny transport, musielibyśmy mieć tyle elektrowni co stacji paliw :) Do tego brak infrastruktury przesyłowej,w sumie czegokolwiek na taką skalę. Dalej analizując to produkcja baterii, na razie to produkują jakaś tam liczbę baterii i ogniw a jest to zaopatrzenie dla garstki pojazdów w skali światowej. E paliwa jak najbardziej, pozostawi to na rynku spalinówki które tak kochamy :)

  Abstynent 996Abstynent 996Miesiąc temu
 • Co za nowomowa ; " prawda stoi po środku". To brzmi jak kredo prawników ; " od sądu możesz oczekiwać werdyktu, sprawiedliwości musisz szukać gdzie indziej".

  Leszek JeczeńLeszek JeczeńMiesiąc temu
 • Chciałbym, żeby weszło jak najszybciej, żeby patent nie trafił do szuflady, żeby się nie sprzedali. Idealnie by było, gdyby takie paliwo można było lać również do starszych aut, nie koniecznie dostosowanych do tej technologii. Pomijam już, fakt oczywisty, że mogłoby kosztować mniej niż obecne, albo tyle samo, ale jeśli będzie droższe, to też będzie trudniej to wprowadzić na naszym rynku.

  OlafowyOlafowyMiesiąc temu
 • Naped elektryczny to jest kwadratora kola !

  Norbert WalegaNorbert WalegaMiesiąc temu
  • Do wózków golfowych ok. Ale nie do samochodów.

   Kolejowy Dolny ŚląskKolejowy Dolny ŚląskMiesiąc temu
 • Oby tego elektrycznego szajsu calego nie bylo i oby byly nadal silniki spalinowe

  Rafal TasiorRafal TasiorMiesiąc temu
 • Chyba nie ma sensu zużywać ogromnej ilości energii elektrycznej żeby wytwarzać epaliwa skoro można ta energię wykorzystać prawie że bezpośrednio do napędzania silnika elektrycznego. To nie może być efektywniejsze.

  marcinbjlmarcinbjlMiesiąc temu
 • Niemcy pracują nad czymś, co będzie można innym wcisnąć za grUEbe pieniądze - reszta to kreatywny PR, chemia i patenty na których można zarabiać. Nieprzypadkowo stworzyli jednorodny, jednolity unijny patent

  Karo NowakKaro NowakMiesiąc temu
 • Tylko elektryczne.

  wieenergy PLwieenergy PLMiesiąc temu
 • Co do prawa bytu twojej wizji to moim zdaniem nikt tego nie stwierdzi. Typ muszę być poprostu przypadek. Świat nie stoi na tym co jest najlepsze tylko nas tym co miało swoje 5 minut w odpowiednim momencie. Nawet doskonale baterie mogą nie pomoc rządom pojazdów elektrycznych gdyby nagle teraz uderzyły epaliwa. Biznes samochodowy ma doskonałe opanowane tanie silniki spalinowe, jest do tego zaplecze produkcyjne i wszystko inne. Produkcja e paliw to nie jest rządem problem, wręcz wpisuje się to w charakterystyke fotowoltaiki i wiatru. Już teraz mówi się o efektywnym lokowaniu nadwyżek energii w wodór i zasilaniu nimi pojazdów. Ta energia i czy nawet ten wodór z nadwyżek to prosta droga do epaliw. Muszę wręcz druga konieczna. Bardzo dobry film!

  Jacek KowalskiJacek KowalskiMiesiąc temu
 • Dobre baterie np tlenowe i e paliwa mogą być zbędne. Chociaż idąc na plecach big oil moze to przejść. Sądzę że to się skończy hybrydami plug in z e paliwami. Max nowych bateriach sądzę że jest to najlepsze rozwiązanie.

  Jacek KowalskiJacek KowalskiMiesiąc temu
 • O Zacznę od końca. "Warto dbać o siebie". Warto się uczyć, prowadzić zdrowy tryb życia. Ja widziałem komunistyczne budowy i budowy prowadzone przez firmy zachodnie w PRL i DDR. Rzeczywiście Lewactwo zawsze na budowie miało totalny bałagan. To co możesz zobaczyć na filmach, przeszło przez cenzurę. Komuchy wykopali dół i koło niego Tatry. Jak Szwedzi kopali to całą ziemię wywozili. Potrafili wyłożyć drogi płytami i codziennie je czyścić. Komuchy puszczali transport w błoto. Pracownicy wyskakiwali z gumowcow. Człek szedł i niespodziewanie gumak zostawał w błocie a noga w powietrzu. Cóż Lewactwo wszystko niszczy. Głosi że zbuduje coś wspanialszego. Jedź gościu do Krakowa i bez emocji porównaj Stary Kraków do tego cudu jakim miała być Nowa Huta. Jakoś nie widać tam tłumów turystów że świata. Tylko człowiek bez doświadczenia może pisać takie peany o robotach. Robotnik posługuje się coraz bardziej skomplikowanymi narzędziami. Najpierw był ośnik, później strug, gdzie siłą mięśni się strugało. Teraz są strugi elektryczne. Robot, cóż to takiego. Maszyny CNC to roboty. Wcześniej też były takie maszyny oparte na krzywkach. Ja czekam na roboty, które będą współpracować z ludźmi. Wielu inż. zginęło zabiły je roboty. Jak zobaczysz zakład chemiczny,elektrownie to ile tam rurociągów. Te rurociągi są prefabrykowane. Żeby część takiego rurociągu złożyć trzeba wykonać wielu przygotowań. Ja oczekuję że dostanę robota, który będzie mi ustawiał te koordynaty błyskawicznie i będzie dla mnie bezpieczny. Młody człowieku bujanie w obłokach nie ma sensu. Proszę zejść na Ziemię. W czasach mojej młodości głoszono, że w 2000 roku na księżycu będzie żyło 50 ludzi. Klimat na Ziemi się oziębiał. Raport Klubu rzymskiego głosił że 2020 roku na Ziemi nie będzie ani grama ropy, gazu, rudy miedzi, żelaza. Jak mówi JKM jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Zbawiciel jest jeden. Ci inni to wybawiciele. Chcą nas wybawić z naszych pieniędzy.

  Jo MłynarczykJo MłynarczykMiesiąc temu
 • Uratuje planetę? Nad ratowaniem planety trzeba było pomyśleć w latach 90.

  Jacob KoperaJacob KoperaMiesiąc temu
 • prawda nie leży po środku...

  artur wachowskiartur wachowskiMiesiąc temu
 • Ciekawie i merytorycznie

  MarekAndrzejDMarekAndrzejDMiesiąc temu
 • Elektryki nie są przyszłością

  bruno bredowbruno bredowMiesiąc temu
 • Silnik spalinowy na e-paliwa :) głupota. Kolejny ślepy kierunek.

  perganoperganoMiesiąc temu
 • Miejsce silnikow spalinowych, jest na śmietniku historii i to raczej w tych wstydliwych kartach. Spalanie w silniku paliw to zniewolenie ludzi przez możnych tego świata. samochody elektryczne powinny być już powszechne na rynku od 20-30 lat. KOniec kropka/

  perganoperganoMiesiąc temu
  • XDDD

   -David --David -Miesiąc temu
 • przerobic wszystkie benzyniaki na gaz, problem solved

  Tom SoykaTom SoykaMiesiąc temu
 • Samo przyspieszenie to nie wszystko! Nowe złoża ropy odkryto między Grecją a Turcją i o prawa do nich toczy się wojna!

  LLMiesiąc temu
 • Oczywiscie ze to ma sens

  mical siekierskimical siekierskiMiesiąc temu
 • Co do potrzebnego prądu do produkcji e-paliwa, to nie lepsze w tym są samochody elektryczne, więc wydaje mi się że to nie jest minus tej technologi.

  Dawid SchneiderDawid SchneiderMiesiąc temu
 • Czysty proces spalania. Czyli nie naturalny. Doprowadził do ocieplenia klimatu.

  bolek lolekbolek lolekMiesiąc temu
 • Ropa nigdy się nie skończy. Ale jest zbyt tania. Dlatego wciskana jest mega droga nie ekologiczna technologia elektryczna. Lub jeszcze droższa, wodorowa.

  bolek lolekbolek lolekMiesiąc temu
 • Prawda może i zawsze stoi po środku... ale racja jest tylko jedna... MOJA! A tak co do teorii szanownego Pana prowadzącego co do źródła energii, z którego w przyszłości mają być zasilane silniki to chciałbym zaznaczyć, iż istniał niejaki wielce szanowny Pan Tesla, który z siły, którą daje ruch obrotowy Ziemi chciał wycisnąć nielimitowany prąd dla ludzkości... Niestety badania zaczął w okresie gdy spalinowcy rozkręcali się w trzepaniu hajsu na ropie... :D Taki żart... Pozdrawiam, fajny materiał.

  Albert StokłosaAlbert StokłosaMiesiąc temu
 • jak dla mnie to wszystko jedno czy to e paliwo czy z paliwo, ważne żeby nie zniknął dzwięk np v6 i ogień z rury... gwizd niech zostanie dla wiertarki.

  Arek MaxArek MaxMiesiąc temu
 • Prawda nie leży po środku, tylko tam gdzie leży.

  Zbig PZbig P2 miesięcy temu
 • Dobry jesteś w tym co robisz. Kolega delikatnie rozprawia się z pseudo nauką i pseudo ekologią, która obecnie kwitnie. Samochody elektryczne to wyłącznie pomysł na wyciągnięcie pieniędzy od rządów (podatników) i osób które uwierzyły w ich zbawienny wpływ na środowisko. Inna rzecz to kasa. Za ropę trzeba zapłacić i to krajom średnio przychylnym. Jeżeli kiedyś uda się wyjść co niektórym z kryzysu rozumu dojdziemy do momentu kiedy zdrowy rozsądek pokaże o co chodzi z tą prawdą i gdzie ona jest. Wodór jest ok ale jeszcze na niego poczeksmy. Paliwa syntetyczne są już dziś, technologia jest dopracowana. Może już w przyszłym roku będziemy je tankować i nie tylko do Mazdy.

  Don MDon M2 miesięcy temu
 • Ja o wodorze nie pomyślałem

  Lemcio GamingLemcio Gaming2 miesięcy temu
 • A co z silnikami na alkochol istnieją i działają np. w Brazylii

  Tomasz WolińskiTomasz Woliński2 miesięcy temu
 • Spalinowki przegraja z innych wzgledow niz sam problem paliwa. Elektryki sa znacznie mniej zawodne technicznie, tam sie nie ma co zepsuc. Jesli dolozy sie skale produkcji to beda tez znacznie tansze w produkcji (i dla klienta) bo spokojnie bedzie mozna wyeliminowac wiekszosc pracownikow z produkcji i ostatecznie niski koszt i wysoka niezawodnosc oraz przyjemnosc z wielkiej mocy ktora normalnie w spalinowkach jest nieosiagalna dla zwyklego Kowalskiego spowoduje koniec masowej produkcji spalinowek. Malo kto to bedzie chcial kupic. Silniki spalinowe beda dalej w uzyciu ale tylko dla nietypowych rozwiazan. Masy za 10/15 lat przesiada sie do elektrykow. Obecna walka spalinówek z elektrykami przypomina walke dorożek z pierwszymi spalinówkami, wszyscy wiemy cos sie stało później. Dorożki dalej gdzieś są ale jako atrakcja turystyczna a nie srodek transportu wybierany przez masy.

  Montage.plMontage.pl2 miesięcy temu
 • A co sądzisz o wodorze w silnikach spalinowych nad którymi pracuje MAN? :)

  -David --David -2 miesięcy temu
 • Dobrze, że wspomniałes o wodorze syntetyczna benzyna gazowce ale myśle,że i elektryki będa trwałym zjawiskiem, ale raczej ani nie znikna ani nie zastapia spalinowych. Nowe paliwa? jak najbardziej plus nowe silniki...

  Maciej WiercińskiMaciej Wierciński2 miesięcy temu
 • Mylisz się na samym początku. Prawda nie zawsze leży po środku. Prawda leży tam... gdzie leży - zawsze. Prawdy czy faktów nie obchodzi to kto co myśli czy czuje. Fakty mają gdzieś nasze uczucia :)

  UlhtionUlhtion2 miesięcy temu
 • I tak w polsce zawsze będziemy produkować prąd w elektrowniach węglowych

  YoturoYoturo2 miesięcy temu
  • biznesalert.pl/dolna-odra-elektrownia-gazowa-polska-energetyka/ inzynieria.com/energetyka/wiadomosci/58742,gaz-zamiast-wegla-w-elektrowni-ostroleka

   Pi ToPi ToMiesiąc temu
 • Powiem tak. Nie interesuje się motoryzacją. Ale kanał jest tak fajnie zrobiony, fajnie pokazany i treściwie. Prowadzący spoko. Jest wyczerpujący i pokazuje nowości od jak najobiektywniejszej strony. Do tego niesamowite fury. Także, trochę jednak się zainteresowałem motoryzacją.

  Piotr OmelańczukPiotr Omelańczuk2 miesięcy temu
 • Oby praktyka równała się teorii

  PryzmatPryzmat2 miesięcy temu
 • Nie wiadomo jaki rodzaj napędu ma przyszłość ,ja bym obstawiał elektryki. Są prostsze w budowie,łatwiejsze w obsłudze i mniej kłopotliwe w eksploatacji. Tylko jedno pytanie,dlaczego są takie drogie

  Zdzisław DardzińskiZdzisław Dardziński2 miesięcy temu
 • Raczej nie, silnik elektryczny ma kolosalne przewagi nad spalinowym i nie chodzi o paliwo. Minusami obecnie auta elektrycznego jest bateria czyli jej wysoki koszt produkcji, mała pojemność i koszt ładowania, ale to sie zmieni. Docelowo jednak raczej wygra silnik elektryczny zasilany wodorem. Całe te działania z ekopaliwami maja na celu wydłużenie żywotności samochodów z silnikami spalinowymi, inwestycje poczynione w takie silniki spłacają sie latami i byc moze nie bedzie juz nowych inwestycji w nowe silniki ale e stare sie musza spłacić a wyśrubowane normy UE mogą tutaj byc problemem i koncerny takie jak VW starają sie temu zapobiec.

  Maciej SierackiMaciej Sieracki2 miesięcy temu
 • ale tak jest kiedyś samochody elektryczne były bardziej popularne, koniec końców przegrały z spalinowymi i teraz elektryki wracają do łask

  Mariusz lakMariusz lak2 miesięcy temu
 • węgiel też się skończy i co wtedy :-) nie jest to takie łatwe itp.

  TomawuTomawu2 miesięcy temu
 • Tylko wodor,a umiemy juz go przechowywac😁😁😁😁😁

  Centrum Pielęgnacji Skór Gładkich Renowacja SkórCentrum Pielęgnacji Skór Gładkich Renowacja Skór2 miesięcy temu
 • a Helene gdzie jest ? hę

  Gandrzej 11Gandrzej 112 miesięcy temu
 • dopóki turbaniści mają złoża ropy nic z tego nie będzie... ile było projektów silnika na wode i innych które znikały czasem nawet z tymi którzy taką instalacje zbudowali... problem nie tkwi w zbudowaniu tylko w tym ile jeszcze musimy dać zarobić szejkersom naftowym?

  jetsmoxjetsmox2 miesięcy temu
 • Nicola Tesla jakby zyl to by podlaczyl prad bezprzewodowo do auta i wtedy auta elektryczne mialyby sens. Przyjemnosc jazdy autem z silnikiem spalinowym - bezcenna Wracajac do Nicola Tesli - szkoda ze koncerny szykanowaly go, bo teraz bysmy mieli spalinowe i elektryczne na wysokim poziomie

  Tony NessTony Ness2 miesięcy temu
 • Paliwa ekologiczne... Tosz Brazylia śmiga na spirycie... W Polandji nie da sie na rzepaku ?

  Sylwester RudzińskiSylwester Rudziński2 miesięcy temu
 • Elektroliza w 800C chyba piroliza? Jedynie metanol etanol jako ogniwo paliwowe ma sens.

  SCIAMSCIAM2 miesięcy temu
 • Znajomy ma domek jednorodzinny i zainwestował w panele słoneczne teraz w zasadzie może jeździć elektrykiem za darmo. A koszt owej instalacji wcale nie jest tak duży i szczerze mówiąc nie widzę siebie dłubiącego przy silnikach spalinowych za 25lat jako mechanik wolałbym raczej dłubać przy elektrykach na starość. Benzyna fajna ale szedłbym w stronę lepszych baterii i czystej metody ich tworzenia. To by było korzystne nie tylko w motoryzacji.

  grzesiek1020grzesiek10202 miesięcy temu
 • Weglowodory zawsze po spaleniu wytworza CO2..a syntetyczna bedzie drozsza.wiec o co ci chodzi..

  greg baniakgreg baniak2 miesięcy temu
 • Konkurencja elektryków z paliwami weglowodorowymi ma sens bo mozna obie branze zmusic do rozwoju. Podzial rynku na mobilnosc miejska i pozamiejska moze juz dac rezultaty. Wtedy wiekszosc aut w miastach bedzie bezemisyjne..i niewazne czy w bilansie calkowitym beda one gorsze od tamtych. Bo tamte za to beda dzialac na trasach..no sam transport TIR to juz wielki deal. I tak jest dobrze. Dla indywidualnego odbiorcy musi byc oplacalne np, miec jedno autko na bliskie a jedno na dalekie wyjazdy..albo wlasnie takie "hybrydowe" z wytwornica pradu w formie walizki wstawianej na dluzsze wyjazdy (Range Extender). No i wszytkie taksówki, autobusy i dostawcze..wtedy mamy czyste miasta chociaz. To ma sens. Ale przejazd wielkiego TIRa co wiezie 24 tony na odleglos setek tysiecy km..za jakies 24 litry ropy na setke..no to jest nie do pokonania.

  André BorowskiAndré Borowski2 miesięcy temu
 • Trochę dużo wody wszędzie potrzeba a już teraz wszędzie zaczyna brakować wody..

  Szymon DzSzymon Dz2 miesięcy temu
 • Milo posluchac kogos normalnego a o to coraz trudniej.

  Michal HawryszMichal Hawrysz2 miesięcy temu
 • Na szczęście znaleziono kolejne złoża ropy naftowej w okolicy Grecji i Turcji!

  LL3 miesięcy temu
 • Ludzie, efekt cieplarniany to zwykła bajka, że ludzie za tym stoją. Jest to tylko zdanie, po to, aby technologia ruszyła do przodu jeszcze szybciej. Jest to normalne. Nasza ziemia przechodzi co jakiś czas zlodowacenia. Najpierw jest coraz cieplej, a potem nagle temperatura spada bo CO2 jest coraz mniej. Po prostu trzeba to zrozumieć i nie ulegać innym.

  Mikołaj ĆwirkoMikołaj Ćwirko3 miesięcy temu
 • Największy problem to ma branża samochodowa bo będzie musiała się zupełnie przestawić. Po co zużywać prąd do skomplikowanych technologii jeżeli można go użyć bezpośrednio w urządzeniu? Rozwiązanie problemu pojemnych baterii jest kluczem.

  Krzysztof SylwesterKrzysztof Sylwester3 miesięcy temu
 • 0:53 czyli ziemia jest w połowie płaska? XD

  Kacper KowalczykKacper Kowalczyk3 miesięcy temu
PLworld